A Z generáció első képviselői az elmúlt években léptek be a munkaerőpiacra, a főnökök és a menedzserek pedig nem győzik hangoztatni a csalódottságukat a hűtlen és kedvetlen alkalmazottak miatt. A fiatal munkavállalók már nem akarnak évekig lehorgonyozni egy cégnél, és nem helyezik a munkát minden más elé. A középkorú menedzserréteg ezt úgy fogja fel, hogy egy haszontalan generációt kaptak, de ennél többről van szó.
A Z generáció pont akkor lépett a munkaerőpiacra, amikor a világ egy addig nem látott válsággal nézett szembe.
A koronavírus-válság gyakorlatilag egy olyan környezetet alkotott, amiben a Z nemzedék tagjai képtelenek voltak megvetni a lábukat egy munkahelyen, a karrierépítésük első lépései kimaradtak.
Ennek a korosztálynak úgy kellett volna elindulni az életben, hogy semmilyen példa nem volt előttük, és a mentoraik vagy a szüleik sem tudtak nekik tanácsot adni – erről a Yahoo Finance írt.
Ezt követően, a pandémia lecsengésével a világ ismét kinyílt, és a Z generáció nem visszatért a munkaerőpiacra, hanem újra el kellett kezdenie a karrierjét. Néhány év home office-t követően alkalmazkodniuk kellett ahhoz, hogy irodába kell járniuk, ahol a főnökökkel kell együtt dolgozniuk.
Eljött számukra az a pillanat, amikor ugyanazt a munkát új elvárásokkal kellett elvégezniük, miközben a környezetük elvárta tőlük azokat a szociális apróságokat, amihez nem voltak hozzászokva.
Például egy Z generációs munkavállaló az első éveit a munkahelyén úgy töltötte, hogy kritikát csakis tárgyilagosan megfogalmazott e-maileken keresztül kapott. Ezután hatalmas váltás, ha az irodában szemtől szemben, esetleg emeltebb hangon kapnak negatív visszajelzést, amit sosem tanultak meg lekezelni.
A Mercer tanácsadó cég vezetője, Melissa Swift arról is beszélt, hogy a ChatGPT milyen mértékben nehezíti meg egy kezdő munkavállaló dolgát. A mesterséges intelligencia (MI) eljutott arra a pontra, amikor belépő szintű feladatokat rá lehet bízni, az automatizmus elvégzi, amit kell.
A ChatGPT és társai pont azokat a munkákat veszik el, amik segítségével a kezdő dolgozók elsajátíthatnák a szakmát.
Egy márciusi közvélemény-kutatás szerint azoknak a válaszadóknak, akik ismerik a ChatGPT-t, a 40 százaléka fél attól, hogy az MI leváltja őket a munkahelyükön.
Megnyugodhatunk: vannak munkák, amiket nem vehet el a mesterséges intelligencia, legalábbis egyelőreA mesterséges intelligencia jelenleg az emberek által elvégezhető munkák negyedét lenne képes ellátni – írta meg a Goldman Sachs a 2023. márciusi jelentésében. A szakértők szerint az automatizálás hatására az Európai Unióban és az Egyesült Államokban 300 millió munkahely szűnhet meg. Vannak azonban olyan állások, amiket a tartalomgyártásra képes MI sem tud elvégezni, legalábbis egyelőre. |
Mindezek egy olyan munkavállalói kört alakítottak ki a Z nemzedék tagjaiból, akik sokkal nagyobb odafigyelést, illetve több mentorálást igényelnek. Ez az igény pedig nem összegegyeztethető azzal, hogy
az X generációs menedzserek, vagy a millenniumi középvezetők egyszerűen kiégtek az elmúlt évek alatt, és már se energiájuk, se türelmük nincs ahhoz, hogy a fiatal kollégákat istápolják.
Az Y és a X nemzedék belefáradt a munkába, ami körül az életük forog. Nincs már kapacitásuk arra, hogy a saját feladataikon kívül szem előtt tartsák egy új kolléga fejlődését és támogatását, csak túl akarnak lenni az adott munkanapon. Mivel a Z generációnak több törődésre van szüksége, így hamar távoznak azokról a helyekről, ahol kényelmetlenül érzik magukat, szemben az idősebbekkel, akik kitartanak és harcolnak a munkájukért.
A nemzedékek közötti feszültséget az élezi ki egyre jobban, hogy a jelenlegi nehéz gazdasági környezetben mindenkinek a biztonságra, vagyis a kiszámítható jövedelemre van szüksége. Mivel a különböző generációk az igényeiket elengedve kénytelenek együtt dolgozni, a közöttük lévő feszültség nő, és ez a munkahelyi hangulat rovására mehet.
A Workforce Institute ügyvezető igazgatója, Jarik Conrad szerint az elmúlt évek rendkívül nehezek voltak a vállalatok számára.
Az a helyzet, hogy a globális válságok már 1-2 évente következnek be, és ez megviseli a munkavállalókat. Korábban a balszerencsések életében előfordulhatott egy krízis, sokan pedig nem éltek át ilyesmit. Most ezek a helyzetek egymás után jönnek, és ez nagyon megviseli a dolgozókat
– vélekedett a szakember.
Az OC Tanner alelnöke, Gary Beckstramnd szerint ebben a környezetben a cégeknek fel kell ismerniük, hogy a munkaerő megtartása érdekében nem hagyatkozhatnak csak a pénzre. Szerinte a béren kívüli elismerés rendkívül fontos, hiszen amikor ilyen hatalmas szükség van a jól képzett szakemberekre, akkor mindig lesz egy másik vállalat, amelyik még nagyobb számot tud mondani.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.